Plan roczny

Roczny plan pracy Przedszkola Miejskiego nr 5 w Dębicy na rok szkolny 2025/2026.

W tym roku realizujemy temat:

Edukacja prozdrowotna w szkole”- proces ukierunkowany na kształtowanie postaw i zachowań sprzyjających zdrowiu, rozwijanie sprawności fizycznej oraz utrwalanie nawyku systematycznej aktywności ruchowej, a także nabywanie umiejętności udzielania pierwszej pomocy.

  1. Opracowanie scenariuszy zajęć z wychowania zdrowotnego z wykorzystaniem różnych metod, gromadzenie artykułów i innych pozycji dydaktycznych promujących wspomaganie rozwoju ruchowego dziecka (propozycje zabaw, płyty z nagraniami relaksacyjnymi).

  2. WDN „Wpływ sportu na rozwój emocjonalny i społeczny przedszkolaków. Rozwój ruchowy a rozwój mowy dziecka.

  3. Uczestnictwo w szkoleniach, kursach, webinarach, samodoskonalenie zawodowe itp. na temat aktywności fizycznej i pierwszej pomocy, itp.

  4. Wzbogacenie przedszkolnych materiałów dydaktycznych o różnorodne przybory do ćwiczeń gimnastycznych inspirujących dzieci do twórczej aktywności ruchowej.

  5. Wyszukanie oraz poszerzenie książek z bajkami, opowiadaniami, wierszami o zdrowiu, pierwszej pomocy do zbiorów biblioteczki przedszkolnej. 

  6. Poszerzenie wzajemnej współpracy, wymiana doświadczeń, pomocy dydaktycznych, scenariuszy zajęć, pomysłów, integracja.

  7. Codzienne ćwiczenia poranne, zabawy ruchowe z wykorzystaniem chusty animacyjnej i innych różnorodnych przyborów do ćwiczeń gimnastycznych inspirujących dzieci do twórczej aktywności ruchowej.

  8. Promowanie zdrowego stylu życia dzieci- organizowanie aktywnego wypoczynku dzieci poprzez spacery, wycieczki poza przedszkole.

  9. Zabawy, tańce animacyjne i ćwiczenia ruchowe w salach, w ogrodzie przedszkolnym z wykorzystaniem przyborów i sprzętu do gimnastyki (chusty animacyjnej) – zachęcanie dzieci do wszelkich zabaw związanych z ruchem (indywidualnych, zbiorowych, samorzutnych lub zorganizowanych).

  10. Prowadzenie ćwiczeń wyciszających i relaksacyjnych z wykorzystaniem muzyki.

  11. Kształtowanie przekonania o konieczności stosowania zasad higieny osobistej
    i przestrzeganie higieny otoczenia.

  12. Cykliczne spotkania z policjantem, strażakiem, kominiarzem, pielęgniarką, stomatologiem, lekarzem, ratownikiem medycznym itp.

  13. Organizacja wyjść do Szkoły Podstawowej nr 6 w Dębicy na zajęcia sportowe
    z nauczycielem wychowania fizycznego.

  14. Organizacja wyjść do Szkoły Podstawowej Nr 6 w Dębicy na zajęcia z udzielania pierwszej pomocy.

  15. Spotkania ze sportowcami różnych dyscyplin.

  16. Warsztaty, zajęcia kulinarne dla dzieci mające na celu rozbudzenie zmysłów: węchu, smaku, wzroku, dotyku. Podejmowanie działań mających na celu wspólne przygotowania zdrowych, sezonowych posiłków, przekąsek, deserów.

  17. Organizacja wyjazdu do Leśniczówki z okazji Dnia Przedszkolaka dla całej społeczności.

  18. Udział w ogólnopolskiej akcji „Sprzątanie Świata”.

  19. Zorganizowanie Przedszkolnej spartakiady dla dzieci Dnia Przedszkolaka.

  20. Organizacja Dnia Dyni na sportowo.

  21. Organizacja przedstawienia z okazji Dnia Życzliwości

  22. Wizyta Świętego Mikołaja.

  23. Organizacja III Przedszkolnego Przeglądu Kolęd i Pastorałek

  24. Organizacja przedstawienia bożonarodzeniowego dla całej społeczności przedszkola

  25. Zabawa karnawałowa z animatorami

  26. Przedstawienie z okazji Dnia Babci i Dziadka

  27. Pożegnanie i przywitanie wiosny oraz sportowy pokazu mody

  28. Organizacja przedstawienia przedszkolnego dla całej społeczności przedszkola na temat zdrowego, aktywnego trybu życia, sportu, profilaktyki prozdrowotnej.

  29. Wyjścia do różnych kompleksów sportowych: stadion, siłownia, Orlik, hala sportowa itp.

  30. Zorganizowanie zajęć tanecznych dla dzieci z okazji Dnia Tańca (29 kwiecień).

  31. Zorganizowanie międzygrupowych zawodów sportowych w dwóch grupach wiekowych z okazji Dnia Sportu.

  32. Przedstawienie z okazji Dnia Rodziny

  33. Dzień Dziecka

  34. Stworzenie w salach kącików tematycznych na temat zdrowia i sportu: relaksacyjny, lekarski, sportowy, apteka itp.

  35. Świętowanie imprez i uroczystości grupowych (urodziny, Dzień Dziewczynek, Dzień Chłopaka, Dzień Pluszowego Misia, Dzień Kota itp.)

  36. Prowadzenie zajęć, zabaw, z zakresu zasad udzielania pierwszej pomocy, jak zachować się w sytuacjach zagrożenia, gdzie można otrzymać pomoc.

  37. Wyjścia do kina, teatru, warsztaty dla całej społeczności przedszkola

  38. Przekazanie podczas zebrań z rodzicami kierunków pracy na obecny rok szkolny, zapoznanie rodziców z zadaniami Rocznego planu pracy.

  39. Zajęcia otwarte dla rodziców na sportowo

  40. Współpraca z rodzicami jako ekspertami w swoich dziedzinach. Zapraszanie rodziców na spotkania z przedszkolakami, organizowanie wyjść do miejsc pracy rodziców (doradztwo zawodowe).

  41. Pomoc rodzicom w rozwiązywaniu zgłaszanych przez nich problemów wychowawczych
    i edukacyjnych.

  42. Organizowanie spotkań dla rodziców ze specjalistami: psychologiem, logopedą. Zachęcanie rodziców do korzystania ze wspomagania organizowanego przez Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną.

  43. Współpraca z rodzicami podczas konkursów, przedstawień, wydarzeń przedszkolnych itp.

  44. Zorganizowanie w holu przedszkola gazetki dla rodziców na temat edukacji prozdrowotnej
    i pierwszej pomocy.

  45. Ciągłe udoskonalanie i uaktualnianie strony internetowej naszego przedszkola.

  46. Zaproszenie rodziców na uroczystości przedszkolne i zebrania grupowe, wspólne spotkania i zabawy okolicznościowe.